İnsanlar artık tüketimle ilgili kararlarını vermeden önce sosyal medya platformlarında konuşulanları kontrol ediyorlar ve kararlarını burada okuduklarını göre veriyorlar.

Ne yiyeceğine,nerede tatil yapacağına,hangi model gelinlik yaptıracağına,saçlarını hangi kuaföre boyatacağına,hafta sonu çocuklarını nereye götüreceğine ve bunun gibi yüzlerce şeye başkalarının söylemlerine bakarak karar veriyorlar.

Bunun böyle olmasında insan doğasında bulunan kalabalığa katılma ve kalabalığın yaptığını yapma psikolojisi kuvvetli bir etken.

Eskiden televizyon reklamlarında çok ünlü kişileri oynatarak bu etkiyi sağlamaya çalışan firmalar günümüzde tüketici ile birebir temas halinde olabileceği platformların gücünü ne kadar çok kullanırsa müşteri adaylarının üzerindeki etkisi o derecede artmaktadır.

Eski televizyon reklamlarının yerini günümüz dünyasında sosyal platformlar almış durumda.

Bu platformlar kendi ünlülerini ve kendi markalarını oluşturan bir mekanizma halini aldı.

Günümüzde sosyal medyanın gücünü kullanarak işletmelerini ve kişisel markalarını çok iyi noktalara taşıyanların örnekleri her geçen gün artarken sosyal medyaya,dijital dünyaya yatırım yapmamak işletmeler için tam anlamıyla büyük bir kumar oynamaktan başka bir şey değil.

Müşterilerine ulaşmak,sorunlarını çözmek ve birebir olarak onlarla iletişim halinde olmak için artık eskisi kadar büyük bütçeler harcanmasına gerek olmadığı halde bazı işletmeler bu konuda müthiş bir direnç göstermekte kararlı bir tutum sergilemekte.

Ağızdan ağıza pazarlama insanlık tarihinin en etkili pazarlama metodlarının başında gelmektedir.Günümüz şartlarında ise ağızdan ağıza pazarlamanın farklı türevleri sosyal ağlar üzerinden insanlar tarafından bilinçli ya da bilinçsiz şekilde uygulanmaktadır.

Fiziki mağazanızın önünden bile geçmesi neredeyse imkansız olan o derece uzaklıkta yaşayan insanların hayatına girmeniz bu kadar kolayken sizi alıkoyan nedir ?

2020 yılında sosyal medya pazarlamasına yatırım yapmayan ve bu konuda katı tutum sergileyen işletmelerin tanımını yapacak tek bir kelime varsa o da geri kafalı olmak olur.

Nüfusun %70’inin aktif olarak kullandığı ve kendi ihtiyaçları,ilgi alanları ile ilgili sürekli etkileşim halinde olduğu sosyal ağlarda var olmak için hala vaktiniz var.

Rekabet her geçen gün arttığı halde bu mecralarda doğru planlama ve stratejiler ile pastadan payınızı almanız çokta zor bir durum değil.

Sizden büyük firmaların ve sektörünüzde rekabet edeceğiniz aynı büyüklükte firmaların eksiklerini doğru bir şekilde analiz edebilirseniz onların eksiklerini hizmete çevirerek uzun gibi görünen bu yolu yarılayabilirsiniz.

Bahsettiğim analizleri kendiniz yapabileceğiniz gibi profesyonellerden destek alarakta bu analizi yaptırabilir ve yol haritanızı buna göre oluşturabilirsiniz.

Dünya gerçekten her geçen gün daha çok dijitalleşiyor. Henüz geç değilken #DijitaldeVarOlun